گل رز بهار

فواید گل رز
ژوئن 20, 2019
باکس گل رز
نوامبر 13, 2019
Show all

گل رز بهار

انواع گل رز

گل رز قرمز به عنوان نمادی از عشق در جهان شناخته می شود ، اما انواع گل رز با رنگ و بوی متفاوت نیز وجود دارد که به همان اندازه معنی دار هستند. به عنوان مثال ، گل رز بنفش در نگاه اول دلربایی و عشق را نشان می دهد ، در حالی که گل رز نارنجی نشان از شور و شوق دارد.

آیا شما می دانید بیش از 150 گونه گل رز در جهان وجود دارد؟  گل رز تقریبا در هر رنگ و شکل متنوعی یافت می شود. برای این­که به شما نشان دهیم خانواده گل رز چقدر گسترده هستند ،  مجموعه ای از انواع گل رز را برایتان گردآوری کرده ایم.

باکس گل رز بهار فلاور

اسامی انواع گل رز

گرچه هیچ روش قطعی برای طبقه بندی گل­های رز وجود ندارد ، اما بیشتر متخصصان انواع گل رز را به سه دسته اصلی تقسیم می کنند: گل رز وحشی ، گل رزهای قدیمی  و گل رزهای مدرن.

گل­های مدرن آن دسته از انواع گل رز هستند که پس از سال 1867 پرورش داده شده اند . اغلب مردم بیشتر این نوع گل رز را می­شناسند. برخلاف گل­های قدیمی باغ که سالی یک بار شکوفه می­دهند ، گل­های مدرن به طور مداوم دارای شکوفه هستند.

گلهای رز قدیمی  پیشینیان گل های رز امروزی هستند. زمان پیدایش بعضی از آنها به امپراتوری روم برمی گردد که به خاطر زیبایی و عطرشان مورد احترام قرار گرفتند . گلهای رز قدیمی زیبایی و و عطرهای شگفت انگیزی دارند که در گلهای  مدرن یافت نمی شود.

در مورد گل رز وحشی داستان های بسیار زیادی وجود دارد ولی شاید قدمت استفاده از این گل ها به انسان های اولیه برسد. این گونه از گل های رز دارای اشکال متفاوت هستند که تحمل زمستان و تابستان های سخت را ندارد.

بهارفلاور| گل رز چایگل رز بهارفلاور | گل رز کوهستان

در ادامه به معرفی انواع گل رز که در جهان محبوبیت بیشتری دارند می­پردازیم:

  • گل رز کوهستان

یکی از انواع گل رز که بسیار زیبا هم هست گل رز کوهستان است.اگرچه گل­های رز کوهستان مانند تاک تا ارتفاع زیادی رشد نمی کنند ، اما آنها دارای ساقه ای سوزنی ، سفت و محکم هستند که می توانند  تا پانزده فوت  بالا بروند . گل رز کوهستان در حالتی که به صورت افقی رشد کند  شکوفه های بیشتری باز خواهد کرد.

بهارقلاور|گل رز کوهستانبهارفلاور | گل رز انگلیسی

  • گل رز انگلیسی یا دیوید آستین

یکی از انواع گل رز که  رسما به عنوان یک کلاس جداگانه شناخته نمی شود گل رز دیوید آستین (برخی به آن گل رز انگلیسی می­گویند) است. گل رز دیوید استون در بین گل فروشان در بین بسیار محبوب است. دیوید آستین از 50 سال پیش با هدف ایجاد نسل جدیدی از گلهای رز که دارای بهترین ویژگی های گلهای قدیمی و مدرن است ، پرورش انواع گل رز را آغاز کرد.

  • گل رز چای

یکی از زیباترین و ظریف ترین انواع گل رز که از چین سر بر آورده است گل رز چای است. رایحه این نوع گل رز بسیار شبیه به چای است و وجه تسمیه نامش نیز به همین دلیل است. آنها طیف گسترده ای از رنگ ها  شامل سفید  ،  پاستلی  ،  صورتی و زرد را دارند. شکوفه های نوع گل رز بزرگ و معطر است.

  • گل رز فلوریبوندا

از انواع گل رز می توان فلوریبوندا را نام برد که  از ترکیب گل­های چای ترکیبی و پلی پنتا به وجود آمده است. فلوریبوندا را می توان در رنگ های مختلفی از جمله نارنجی ، زرد ، صورتی ، بنفش و سفید یافت. آنها به طور کلی مقاوم در برابر آفت ها و بیماری  هستند و مراقبت از آنها  آسان است. گل رز فلوریبوندا با درختچه های انبوه ، سفت و سخت شناخته می­شوند و اغلب در محوطه سازی در پارک های عمومی و فضاها مورد استفاده قرار می گیرد.

  • گل رز سفید

گل رز سفید را شاید بتوان یکی از شناخته شده ترین انواع گل رز در دنیا دانست. رنگ سفید به این گل قداست و پاکی را بخشیده است. خاستگاه اصلی گل رز سفید را غرب آسیا می دانند. از ویژگی های گل رز سفید نداشتن خار در ساقه است. در برخی از گونه ها ممکن است تعداد بسیار اندکی خار وجود داشته باشد. 

کاشت گل رز در گلدان

گلدان هایی که برای کاشت گل رز می خواهید انتخاب کنید اگر از جنس چوبی باشند بهتر است . گلدان هایی که از جنس پلاستیک هستند باعث می شود رطوبت زیادی در داخل گلدان باقی بماند که برای گل آسیب زا می باشد. گلدان های سفالی نیز به جهت خشک کردن خاک گزینه مناسبی نیستند. پس بهترین انتخاب گلدان چوبی است که با پوشش پلاستیکی پوشیده شده باشد تا به اندازه کافی رطوبت را حفظ کند.

هر نوعی از گل رز نمی تواند در گلدان رشد کند و نمونه هایی از آن ها حتما باید در خاک کاشته شوند. اما گونه های زیادی نیز هستند که می توانند در گلدان به خوبی رشد کنند. دو نمونه از آن ها گل های مینیاتوری و پاسیویی می باشند. حداقل اندازه گلدان برای کاشت گل رز 35 سانتی متر است که اگر اندازه آن بیشتر باشد نتیجه بهتری نیز می توان گرفت.

توجه داشته باشید که گلدان باید به خوبی زهکشی شده باشد. در کاشت گل باید به نوع خاک نیز توجه ویژه ای شود. باید خاکی که مخصوص گل رز است را خریداری کرده و گلدان را با آن خاک پر کنید. برای کاشتن از طریق قلمه زنی ساقه گل را به شکلی قلمه می زنند که قسمت انتهایی گل زاویه دار باشد ، سپس به انتهای ساقه هورمون ریشه زایی بزنید سپس در خاک گلدان قرار دهید.

برای آب دهی گل رز نیز باید به شیوه ای اقدام کنید که خاک خیلی خیس نشود و مقداری رطوبت داشته باشد و همچنین از خشک شدن خاک نیز جلوگیری شود. برای نگهداری گل از کود مخصوص استفاده کنید.

پرورش گل رز

برای پرورش گل شرایطی را باید فراهم کنید تا نتیجه ای مناسب بگیرید . از جمله شرایط محیطی که برای پرورش گل رز لازم است ، عبارتند از : نور، آبیاری ، خاک ، دما .

برای پرورش این گونه از گل باید به نور توجه ویژه ای شود زیرا گل رز به شدت به نور احتیاج دارد و باید محیط پرورش آن آفتاب گیر باشد. میزان آب مورد نظر برای پرورش این گل ، مورد بعدی است که باید به نحو درست رعایت شود. این گل باید به رطوبت کافی و آب فراوان دسترسی داشته باشد تا بتواند رشد مناسبی داشته باشد. پیشنهاد می شود آبیاری در صبح و به صورت عمیق انجام شود. گل رز به خاکی که به طور صحیح زهکشی شده باشد نیاز دارد. برای اینکه خاک حاصلخیز باشد و همچنین بتواند رطوبت خود را حفظ کند سعی کنید سطح خاک را با مواد آلی بپوشانید.

خاک مخصوص گل رز از ترکیب ماسه شسته شده ، کود حیوانی ، خاک غنچه و ماسه خاک باغچه تهیه می شود. دمای بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد را می توان یک دمای مناسب برای پرورش گل رز در نظر گرفت . گل رز در برابر آسیب آفات و بیماری ها قرار دارد. مهمترین آن ها شته گل سرخ است . کپک خاکستری و سفیدک نیز از بیماری های دیگری هستند که ممکن است به این گل آسیب وارد کنند.

نهال گل رز

در گالری گل بهار انواع نهال ها از جمله نهال گل رز را از نوع ایرانی و هلندی می توانید تهیه کنید. نهال های گل رز در رنگ های متنوع موجود بوده و با توجه به سلیقه و فضای مورد استفاده می توانید بهترین آن را انتخاب کنید. معمولا استفاده از نهال گل برای زیبایی بخشیدن به باغچه ها و یا ایجاد یک فضای سبز و ایجاد محیط چشم نواز کاربرد فراوانی دارد. یک نوع از نهال به شکل بوته ای موجود است و در زمین کاشته می شود. خرید این نوع نهال ها به شکل ریشه پر بوده که از زمین جدا می شود و باید حتما ریشه و خاک اطراف آن در پوشش پلاستیکی محافظت شود تا از آسیب دیدگی جلوگیری شود. نهال های گلدانی نیز موجود است که انتقال آن ها ساده تر است. اما در صورت امکان پیشنهاد می شود از نوع نهال بوته ای استفاده شود زیرا دارای کیفیت بهتری هستند.

بهارفلاور | گل رز بهار| انواع کل رز| پرورش گل رز

قیمت گل رز

گل های رز هم به صورت شاخه ای و هم به صورت دشته ای عرضه می شوند و کسانی که نمی خواهند هزینه ای زیادی متحمل شوند می توانند به صورت شاخه ای خریداری کنند. قیمت گل رز نیز مانند تمام کالاها و وسایل در کشور افزایش نسبی داشته است ، البته مانند هر کالای دیگری ، گل نیز مورد توجه دلالان قرار می گیرد و در روزهای خاص مانند روز عید فطر یا عید نوروز و یا روز مادر و روزهای جشن دچار افزایش قیمت چشمگیری می شود. اما مراکزی نیز هستند که برای مشتری مداری و حمایت از مصرف کننده قیمت ها را افزایش نداده تا مشتری ها با خیال راحت به خرید گل برای روزهای شادشان اقدام کنند. گالری گل بهار حامی مشتریان عزیز می باشد که در روزهای خاص از افزایش ناگهانی گل به خصوص گل رز که از پر طرفدارترین گل ها می باشد خودداری می کند.

تکثیر گل رز با بذر

گل رز یکی از نمونه های محبوب مورد توجه بسیاردر سراسر جهان است . انواع هیبرید چای ، درختچه ای ، بالارو و رونده و مینیاتوری و یاسیویی از انواع گل رز می باشند. در روش کاشت گل از طریق بذر ممکن است بوته به عمل آمده با نوع و شکل والد آن فرق داشته باشد. خصوصا زمانی که گونه متفاوت از بوته در کنار آن باشد به دلیل گرده افشانی نوع گل والد با نوع بوته به دست آمده از گل متفاوت باشد. باید توجه داشته باشید که برای تکثیر گل رز از طریق بذر باید بذرها را قبل از کاشتن در داخل یک دستمال مرطوب که با پوشش پلاستیکی پوشانده شده است قرار دهید و برای مدت 6 تا 10 هفته در داخل یخچال با دمای حدودا 2 درجه سانتی گراد نگهداری شود. این عمل موجب شکستن خواب بذر و آماده کردن آن برای کاشتن می باشد. برای اینکه بذرها خشک نشوند می توانید هرازگاهی چند قطره آب به آن ها بپاشید.

دانه ها را روی گلدان که حاوی نیمی خاک استریل شده و نیمی ورمیکولیت می باشد مرتب روی خاک بچینید ، و به آرامی قدری فشار دهید تا به خاک چسبیده و مقداری شن با ضخامت 1 تا 1و نیم سانتی متر روی آن بریزید. سعی کنید خاک آن را مرطوب نگهدارید. گلدان در جایی با نور کافی و دمای 16 تا 21 درجه سانتی گراد قرار دهید تا زمانی که جوانه می زنند . مدت آن نیز حدودا یک تا 10 هفته طول می کشد. زمانی که سه یا چهار برگی می شوند آن ها را به گلدان های دیگری می توانید منتقل کنید. در مدت یک ماه گلدان پشت پنجره آفتاب گیر قرار بگیرد و کم کم میزان دریافت نور را تغییر دهید به طوری که 6 ساعت در طول روز نور مستقیم دریافت کنند. برای انتقال آن ها به فضای باغچه باید به مدت سه ماه صبر کنید. در طی مدت رشد برای تقویت گل ها می توانید به آن کود متعادل اضافه کنید. میزان کود باید نصف غلظت توصیه شده باشد . در روزهای گرم سال گل ها را هفته ای دوبار آب بدهید. دقت داشته باشید که آبپاشی مکرر توسط آبپاش به صورت سطحی می تواند بسیار آسیب دهنده باشد و باعث ایجاد قارچ روی تنه و شاخه ها آن شود.

گالری گل بهار با ارائه خدمات ارزنده در زمینه فروش انواع گل ها و نهال آن ها و فروش انواع تاج گل و گل عروس با قیمت متناسب در خدمت همشهریان عزیز می باشد.

دسته گل عروس 609

دسته گل عروس 609

کود مورد نیاز گل رز

یک قانون کلی خوب برای انتخاب کود وجود دارد.  NPK  باید دارای نسبت متعادل باشد. NPK مخلوط نیتروژن ، فسفر و پتاسیم است. این سه عنصر شیمیایی اجزای اصلی اکثر کودها هستند. گل های رز به عناصر مختلفی نیاز دارند ، اما انواع گل رز نسبت به یک ترکیب تقریبا یکنواخت از این سه عنصر  بهترین واکنش را نشان می دهند.

همچنین در صورتی که در رابطه با استفاده از کودهای آلی یا غیر ارگانیک دچار تردید شده اید باید بدانید که  هر کدام مزایای خاص خود را دارند. کودهای آلی  انواع گل رز را با مواد مغذی مورد نیاز خود تغذیه می کنند ، همچنین کیفیت خاک بوته را بهبود می بخشند . کودهای غیر ارگانیک نیز باعث تغذیه گیاهان می شوند ، اما در افزایش کیفیت خاک تاثیر کمتری دارند. از طرف دیگر ، بسیاری از کودهای غیر ارگانیک شامل مواد شیمیایی هستند که به محافظت از انواع گل رز از بیماری و حشرات کمک می کنند. بنابراین انتخاب بین این دو تا حد زیادی به سلیه شخصی برمی­گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.