پرورش-گل-رز-در-گلدان

بهتر است برای پرورش گل رز ، گلدان های چوبی را انتخاب کنید. گلدان های پلاستیکی به دلیل حفظ رطوبت در داخل گلدان باعث آسیب رسیدن به گل میشود. همچنین گلدان های سفالی به دلیل خشک نگه داشتن خاک گلدان گزینه مناسبی برای گل های رز نیستند. پس بهترین انتخاب گلدان چوبی است که با پوشش پلاستیکی پوشیده شده باشد تا به اندازه کافی رطوبت را حفظ کند.

به دلیل فراوانی انواع گل رز، هرکدام شرایط خاصی برای رشد دارند و هر نوعی از گل رز نمی تواند در گلدان رشد کند و نمونه هایی از آن ها حتما باید در خاک کاشته شوند. گل های مینیاتوری و پاسیویی در گلدان به خوبی رشد میکنند. حداقل اندازه گلدان برای کاشت گل رز ۳۵ سانتی متر است که اگر اندازه آن بیشتر باشد نتیجه بهتری نیز می توان گرفت.

توجه داشته باشید که گلدان باید به خوبی زهکشی شده باشد. در کاشت گل باید به نوع خاک نیز توجه ویژه ای شود. باید خاکی که مخصوص گل رز است را خریداری کرده و گلدان را با آن خاک پر کنید. برای کاشتن از طریق قلمه زنی ساقه گل را به شکلی قلمه می زنند که قسمت انتهایی گل زاویه دار باشد ، سپس به انتهای ساقه هورمون ریشه زایی بزنید سپس در خاک گلدان قرار دهید.

برای آب دهی گل رز نیز باید به شیوه ای اقدام کنید که خاک خیلی خیس نشود و مقداری رطوبت داشته باشد و همچنین از خشک شدن خاک نیز جلوگیری شود. برای نگهداری گل از کود مخصوص استفاده کنید.

برای خرید دسته گل رز قرمز می توانید روی لینک کلیک کنید تا هم بتوانید اطلاعات مربوط به آن را کسب کنید و یا سفارش دسته گل کورد نظر خود را در گالری گل بهار دهید.

بیشتر بخوانیم :  گل رز و انواع آن

پرورش گل رز

برای پرورش گل شرایطی را باید فراهم کنید تا نتیجه ای مناسب بگیرید . از جمله شرایط محیطی که برای پرورش گل رز لازم است ، عبارتند از : نور، آبیاری ، خاک ، دما .

گل رز برای رشد هرچه بهتر به شدت به نور احتیاج دارد و باید محیط پرورش آن آفتاب گیر باشد. میزان آب مورد نظر برای پرورش این گل ،اهمیت فراوانی دارد. این گل باید به رطوبت کافی و آب فراوان دسترسی داشته باشد تا بتواند رشد مناسبی داشته باشد. پیشنهاد می شود آبیاری در صبح و به صورت عمیق انجام شود. گل رز به خاکی که به طور صحیح زهکشی شده باشد نیاز دارد. برای اینکه خاک حاصلخیز باشد و همچنین بتواند رطوبت خود را حفظ کند سعی کنید سطح خاک را با مواد آلی بپوشانید.

خاک مخصوص گل رز از ترکیب ماسه شسته شده ، کود حیوانی ، خاک غنچه و ماسه خاک باغچه تهیه می شود. دمای بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد را می توان یک دمای مناسب برای پرورش گل رز در نظر گرفت . گل رز در برابر آسیب آفات و بیماری ها قرار دارد. مهمترین آن ها شته گل سرخ است . کپک خاکستری و سفیدک نیز از بیماری های دیگری هستند که ممکن است به این گل آسیب وارد کنند.

نهال گل رز

در گالری گل بهار انواع نهال ها از جمله نهال گل رز را از نوع ایرانی و هلندی می توانید تهیه کنید. نهال های گل رز در رنگ های متنوع موجود بوده و با توجه به سلیقه و فضای مورد استفاده می توانید بهترین آن را انتخاب کنید.

معمولا استفاده از نهال گل برای زیبایی بخشیدن به باغچه ها و یا ایجاد یک فضای سبز و ایجاد محیط چشم نواز کاربرد فراوانی دارد. یک نوع از نهال به شکل بوته ای موجود است و در زمین کاشته می شود. خرید این نوع نهال ها به شکل ریشه پر بوده که از زمین جدا می شود و باید حتما ریشه و خاک اطراف آن در پوشش پلاستیکی محافظت شود تا از آسیب دیدگی جلوگیری شود. نهال های گلدانی نیز موجود است که انتقال آن ها ساده تر است. اما در صورت امکان پیشنهاد می شود از نوع نهال بوته ای استفاده شود زیرا دارای کیفیت بهتری هستند.

بهارفلاور | گل رز بهار| انواع کل رز| پرورش گل رز

قیمت گل رز

عرضه گل های رز هم به صورت شاخه ای و هم به صورت دسته ای صورت میگیرد  و کسانی که نمی خواهند هزینه ای زیادی متحمل شوند می توانند به صورت شاخه ای خریداری کنند. قیمت گل رز نیز مانند تمام کالاها و وسایل در کشور افزایش نسبی داشته است ، البته مانند هر کالای دیگری ، گل نیز مورد توجه دلالان قرار می گیرد و در روزهای خاص مانند روز عید فطر یا عید نوروز و یا روز مادر و روزهای جشن دچار افزایش قیمت چشمگیری می شود. اما مراکزی نیز هستند که برای مشتری مداری و حمایت از مصرف کننده قیمت ها را افزایش نداده تا مشتری ها با خیال راحت به خرید گل برای روزهای شادشان اقدام کنند. گالری گل بهار حامی مشتریان عزیز می باشد که در روزهای خاص از افزایش ناگهانی گل به خصوص گل رز که از پر طرفدارترین گل ها می باشد خودداری می کند.

بیشتر بخوانیم :  انواع دسته گل عروس

تکثیر رز با بذر

گل رز یکی از نمونه های محبوب مورد توجه بسیاردر سراسر جهان است . انواع هیبرید چای ، درختچه ای ، بالارو و رونده و مینیاتوری و یاسیویی از انواع گل رز می باشند. در روش کاشت گل از طریق بذر ممکن است بوته به عمل آمده با نوع و شکل والد آن فرق داشته باشد.

خصوصا زمانی که گونه متفاوت از بوته در کنار آن باشد به دلیل گرده افشانی نوع گل والد با نوع بوته به دست آمده از گل متفاوت باشد. باید توجه داشته باشید که برای تکثیر گل رز از طریق بذر باید بذرها را قبل از کاشتن در داخل یک دستمال مرطوب که با پوشش پلاستیکی پوشانده شده است قرار دهید و برای مدت ۶ تا ۱۰ هفته در داخل یخچال با دمای حدودا ۲ درجه سانتی گراد نگهداری شود. این عمل موجب شکستن خواب بذر و آماده کردن آن برای کاشتن می باشد. برای اینکه بذرها خشک نشوند می توانید هرازگاهی چند قطره آب به آن ها بپاشید.

دانه ها را روی گلدان که حاوی نیمی خاک استریل شده و نیمی ورمیکولیت می باشد مرتب روی خاک بچینید ، و به آرامی قدری فشار دهید تا به خاک چسبیده و مقداری شن با ضخامت ۱ تا ۱و نیم سانتی متر روی آن بریزید. سعی کنید خاک آن را مرطوب نگهدارید. گلدان در جایی با نور کافی و دمای ۱۶ تا ۲۱ درجه سانتی گراد قرار دهید تا زمانی که جوانه می زنند .

مدت آن نیز حدودا یک تا ۱۰ هفته طول می کشد. زمانی که سه یا چهار برگی می شوند آن ها را به گلدان های دیگری می توانید منتقل کنید. در مدت یک ماه گلدان پشت پنجره آفتاب گیر قرار بگیرد و کم کم میزان دریافت نور را تغییر دهید به طوری که ۶ ساعت در طول روز نور مستقیم دریافت کنند.

برای انتقال آن ها به فضای باغچه باید به مدت سه ماه صبر کنید. در طی مدت رشد برای تقویت گل ها می توانید به آن کود متعادل اضافه کنید. میزان کود باید نصف غلظت توصیه شده باشد . در روزهای گرم سال گل ها را هفته ای دوبار آب بدهید. دقت داشته باشید که آبپاشی مکرر توسط آبپاش به صورت سطحی می تواند بسیار آسیب دهنده باشد و باعث ایجاد قارچ روی تنه و شاخه ها آن شود.

گالری گل بهار با ارائه خدمات ارزنده در زمینه فروش انواع گل ها و نهال آن ها و فروش انواع تاج گل و گل عروس با قیمت متناسب در خدمت همشهریان عزیز می باشد. برای سفارش گل آنلاین در تهران کلیک کنید.

دسته گل عروس 609

دسته گل عروس ۶۰۹

کود مورد نیاز گل رز

یک قانون کلی خوب برای انتخاب کود وجود دارد.  NPK باید دارای نسبت متعادل باشد. NPK مخلوط نیتروژن ، فسفر و پتاسیم است. این سه عنصر شیمیایی اجزای اصلی اکثر کودها هستند. گل های رز به عناصر مختلفی نیاز دارند ، اما انواع گل رز نسبت به یک ترکیب تقریبا یکنواخت از این سه عنصر  بهترین واکنش را نشان می دهند.

همچنین در صورتی که در رابطه با استفاده از کودهای آلی یا غیر ارگانیک دچار تردید شده اید باید بدانید که  هر کدام مزایای خاص خود را دارند. کودهای آلی  انواع گل رز را با مواد مغذی مورد نیاز خود تغذیه می کنند ، همچنین کیفیت خاک بوته را بهبود می بخشند . کودهای غیر ارگانیک نیز باعث تغذیه گیاهان می شوند

، اما در افزایش کیفیت خاک تاثیر کمتری دارند. از طرف دیگر ، بسیاری از کودهای غیر ارگانیک شامل مواد شیمیایی هستند که به محافظت از انواع گل رز از بیماری و حشرات کمک می کنند. بنابراین انتخاب بین این دو تا حد زیادی به سلیه شخصی برمی­گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *